21:34:02 - دوشنبه 26 فوریه 2018 / شناسه خبر: 4009
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارشی از روز نخست سفر وزیر علوم به خوزستان
گزارشی از روز نخست سفر وزیر علوم به خوزستان
گروه سیاست و اقتصاد: وزیر علوم در روز نخست سفر خود به استان خوزستان با ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، پروژه‌های مختلفی را در اهواز و خرمشهر افتتاح کرد. به گزارش ایکنا از خوزستان، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز ۷ اسفندماه از طریق فرودگاه بین‌المللی […]

گروه سیاست و اقتصاد: وزیر علوم در روز نخست سفر خود به استان خوزستان با ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، پروژه‌های مختلفی را در اهواز و خرمشهر افتتاح کرد.

به گزارش ایکنا از خوزستان، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز ۷ اسفندماه از طریق فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله جمی آبادان وارد خوزستان شد.

دقایقی پیش از طریق فرودگاه بین‌المللی آبادان وارد خوزستان شد.

وی سپس ضمن حضور در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به شهدای گمنام مدفون در این دانشگاه ادای احترام کرد. 

وزیر علوم پس از بازدید از این دانشگاه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما امروز بازدیدی از این دانشگاه انجام دادیم که بتوانیم برنامه‌های راهبردی این دانشگاه را در کنار هیات رییسه و شورای دانشگاه مرور کنیم تا به وزارت علوم در برنامه‌های حمایتی و هماهنگی برای اجرای آن‌ها و رسیدن به اهداف، کمک کند.

غلامی افزود: بخشی از اقتصاد مقاومتی این است که ما از لحاظ ایده‌ها و اندیشه‌های علمی روی پای خود بایستیم. هرچه وابستگی ما از لحاظ فناوری کمتر باشد، هم از جهت تولید و اشتغال به داخل وابستگی بیشتری خواهیم داشت و هم بحث اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد. برخی دانشگاه‌ها بر حسب توان خود در سطح منطقه‌ای و ملی این وظایف را برعهده دارند و وزارت علوم از آن‌ها حمایت می‌کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره میزان اشتغالزایی شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان سابقه طولانی ندارند اما برخی از این شرکت‌ها با سرعت بسیار بالایی در سطح جامعه و در سطح بین‌المللی خود را نشان می‌دهند. بخشی از اشتغالی که این شرکت‌ها ایجاد می‌کنند، اشتغال مستقیم است. شرکت‌های موفق ما اغلب شرکت‌هایی بر پایه فناوری اطلاعات هستند که شاید اشتغال مستقیم این شرکت‌ها چندان زیاد نباشد اما افراد زیادی را در حوزه کاری خودشان مشغول کرده‌اند.

همچنین دکتر منصور غلامی در نشست شورای دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر اظهار کرد: ما اهداف و برنامه‌های خوب زیادی داریم اما در اجرا، گرفتار برخی نقایص هستیم و کمبود منابع پشتیبانی‌کننده یکی از این نواقص است. ممکن است پیگیری و مدیریت برنامه‌ها و هدفگذاری‌ها نیز به شکلی دقیق صورت نگرفته باشد.

وی افزود: در این مدت که که مسوولیت وزارت را عهده‌دار شدم، منظر دیگری از مجموعه آموزش عالی را دیدم که در زمان ریاست دانشگاه نمی‌دیدم. اکنون می‌بینم ضعف و قوت‌هایی وجود دارد و قوت اصلی این است که تعداد اعضای هیات علمی زیادی داریم اما سرمایه‌های خود را در واحدهای کوچک، پراکنده و متفرق توزیع کرده‌ایم و هنوز هم برخی از اشخاص قانع نیستند که نباید دیگر به سمت تکثیر و افزایش تعداد واحدهای آموزشی برویم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: ما در برخی مراکز دانشگاهی، مانند پیام‌نور، علمی کاربردی و… دچار یک ریزش شدید شده‌ایم که هم امکانات فیزیکی آنان معطل می‌ماند و هم تعدادی از اعضای هیات علمی هستند که با کاهش فعالیت‌ها، دچار مشکل می‌شوند. این مجموعه قابل رویت در حوزه آموزش عالی، نیاز دارد که به شکل جدی و هدفمند برنامه‌ریزی شود.

دکتر منصور غلامی در جریان سفر خود به اهواز با حضور در دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز از پروژه پمپ‌های سرچاهی میله‌ای و کششی (SRP) دیدن کرد.

خبر جدید  به همت سپاه ناحیه شادگان آئین کلنگ زنی وساخت ۲۱واحدازمنازل مددجویان درشهرستان شادگان

این پروژه کاری مشترک از دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران، دانشگاه شهید چمران اهواز و شرکت دانش‌بنیان فراز نوین است. این پمپ‌ها از ۱۰ قلم کالای اساسی وزارت نفت است که قرارداد آن در سال ۹۵ به امضا رسیده و اکنون طراحی و ساخته شده است.

وزیر علوم سپس کلنگ پروژه احداث مجموعه فرهنگی خیرساز در مجتمع خوابگاهی حضرت معصومه (س) دانشگاه شهیدچمران اهواز را به زمین زد.

خبر جدید  هشتاد و هفتمین محفل هفتگی قرآن در شادگان برگزار می‌شود

این مجموعه یک هزار مترمربع وسعت داشته و با اعتباری بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان تا قبل از یک سال به افتتاح می رسد که ۵۰ درصد اعتبار آن از سوی خیر و مابقی از سوی وزارت علوم تامین می شود. در این مجتمع رفاهی و فرهنگی آیین های رسمی و مذهبی برگزار خواهد شد.

وزیر علوم پس از ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز؛ دانشکده عمران و محیط زیست، مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان و بخش توسعه شیمی این دانشگاه را افتتاح کرد.

 

همچنین وزیر علوم در حاشیه بازدید از دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز از دانشگاه‌های خوب و مطرح کشور است و از لحاظ بنیه علمی و وجود اساتید و دانشجویان خوب از مراکز علمی مطرح و مهم کشور به حساب می‌آید.

وی افزود: در بحث‌های عمرانی و تجهیزات برای سال‌های متمادی بودجه‌های دانشگاه‌ها آنچنان که نیاز بود تامین نشد و توسعه‌ها از سوی دیگر با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتادند. به همین دلیل برخی پروژه‌ها با تاخیر انجام شده‌اند. امروز در این دانشگاه از چند پروژه عمرانی بازدید داشتیم.

خبر جدید  کتاب خطبه های مقاومت دزفول رونمایی شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: انتظار جامعه این است که تحقیقات ما به سمت کاربردی شدن حرکت کنند. در رشته شیمی موارد زیادی از تحقیقات هستند که قابل کاربست برای صنعت هستند که امیدواریم گروه شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این زمینه فعالیت‌‌های نتیجه‌‌دار برای جامعه داشته باشد.

غلامی با اشاره به وقوع پدیده گردوغبار و ریزگردها در خوزستان، تصریح کرد: این یک پدیده اقلیمی وسیع است که در دنیا اتفاق افتاده است و ما در منطقه‌ای قرار گرفته‌ایم که عوارض اقلیمی تعیین کننده این پدیده، مانند کم شدن آب و … زیاد است. تبعا چون پدیده بزرگ و وسیع است کنترل آن در زمان کوتاه میسر نیست. مراکز مختلف دانشگاهی در حال کار کردن روی این پدیده هستند.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست کشور نیز متولی اصلی این بحث است و برنامه‌هایی داریم که از سال آینده همکاری‌های نزدیکی بین این سازمان و دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه‌هایی که در منطقه هستند، به ویژه دانشگاه شهید چمران برای حل این معضل یا کم کردن آثار آن شکل بگیرد. امیدواریم این سازمان ورود جدی به همکاری با دانشگاه‌ها داشته باشد.

 

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد