13:39:40 - دوشنبه 26 فوریه 2018 / شناسه خبر: 3949
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نیاز به یک میلیارد مترمکعب آب برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار خوزستان
نیاز به یک میلیارد مترمکعب آب برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار خوزستان
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۴۰ درصد از ۵ هزار هکتار نهال‌های کشت شده در کانون‌های ریزگرد خشک شده است، گفت: برآورد ما این است که حداقل یک تا دو میلیارد مترمکعب آب برای حق‌آبه زیست محیطی خوزستان نیاز داریم اما برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار حدود یک میلیارد مترمکعب […]

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۴۰ درصد از ۵ هزار هکتار نهال‌های کشت شده در کانون‌های ریزگرد خشک شده است، گفت: برآورد ما این است که حداقل یک تا دو میلیارد مترمکعب آب برای حق‌آبه زیست محیطی خوزستان نیاز داریم اما برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار حدود یک میلیارد مترمکعب آب کافی است.

عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مجلس در سال گذشته با حمایت‌های مقام معظم رهبری ۱۰۰ میلیون دلار برای کنترل ریزگردهای خوزستان اختصاص داد. علاوه بر این بودجه نیز حدود ۳۹۰ میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه مالچ‌پاشی به صورت رایگان تخصیص یافت.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌ گذشته در خصوص مهار ریزگردهای خوزستان افزود: در سال گذشته، ۵ هزار هکتار نهال‌کاری انجام شد و در سال جاری نیز یک کانال ۴۷ کیلومتری برای انتقال آب از رودخانه کارون به مناطق جنوب شرق اهواز حفاری و احداث شد.

خبر جدید  انفجار مین جان چوپان نوجوان را در منطقه کرخه گرفت

نماینده دزفول ادامه داد: علاوه بر کاشت ۵ هزار هکتار نهال، این کانال ۴۷ کیلومتری تاکنون حدود ۴ هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد مناطق فوق بحرانی شرق اهواز را مرطوب‌سازی کرده است.

خشک شدن ۴۰ درصد از ۵ هزار هکتار نهال‌های کشت شده در کانون‌‌های ریزگرد

پاپی‌زاده با بیان اینکه کاشت نهال در ۱۹ هزار هکتار از اراضی کانون‌های فوق بحرانی در سال جاری هدف‌گذاری شده بود، تصریح کرد: در سال ۹۶ تاکنون ۳۵۰۰ هکتار کشت شده است و قرار بر این است که تا فروردین ۹۷ این رقم به ۱۹ هزار هکتار برسد. اما از سوی دیگر باید گفت که ۴۰ درصد از ۵ هزار هکتار نهال کاشته شده در سال گذشته خشک شده‌اند.

خبر جدید  رشد ۶۸ درصدی سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها

وی عنوان کرد: در خوزستان ۳۵۰ هزار هکتار کانون ریزگرد وجود دارد ولی در جمع تنها در حدود ۱۲ هزار هکتار از این کانون‌ها کار شده است که انتظار داریم روند اجرای پروژه‌های مهار کانون‌های گرد و غبار سرعت یابد.

نماینده دزفول ادامه داد: طبق نظر کارشناسان روش‌های مختلفی از جمله مرطوب‌سازی ،تأمین حق‌آبه محیط زیستی و نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار برای مهار ریزگردهای خوزستان مؤثر است.

خبر جدید  مدارس هفتکل هم تعطیل شد

پاپی‌زاده با اشاره به جلسه نمایندگان خوزستان با رئیس مجلس در خصوص مهار ریزگردهای خوزستان، بیان کرد: در این جلسه مصوب شد که ۶۰۰ میلیون مترمکعب حق‌آبه برای کانون‌های ریزگردهای خوزستان تأمین و قرار بر این شد که این مصوبه در ماه جاری اجرایی شود.

وی افزود: برآورد ما این است که حداقل یک تا دو میلیارد مترمکعب آب برای حق‌آبه زیست محیطی خوزستان نیاز داریم اما برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار حدود یک میلیارد مترمکعب آب کافی است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد