8:15:57 - چهارشنبه 7 فوریه 2018 / شناسه خبر: 1361
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عمارت سه‎گوش اهواز به موزه علم و فناوری تبدیل شود 
عمارت سه‎گوش اهواز به موزه علم و فناوری تبدیل شود 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، در نامه ابراهیم حاجی‎دولو معاون دانشگاه شهید چمران اهواز به خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان آمده است:  از آنجا که مرمت اولیه ساختمان سه‎گوش (دانشکده ادبیات سابق)، مراحل نهائی را طی می‎نماید و براساس موافقت‎نامه فی‎مابین دانشگاه و […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، در نامه ابراهیم حاجی‎دولو معاون دانشگاه شهید چمران اهواز به خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان آمده است:  از آنجا که مرمت اولیه ساختمان سه‎گوش (دانشکده ادبیات سابق)، مراحل نهائی را طی می‎نماید و براساس موافقت‎نامه فی‎مابین دانشگاه و آن اداره‏ کل، کاربری ساختمان به عنوان موزه علم و فناوری و خوزستان‎شناسی مصوب شده است لذا به منظور انجام مطالعات باززنده‎سازی و همچنین تهیه طرح مرمت به منظور کاربری‎های فوق، خواهشمند است دستور فرمائید اعتبار مطالعاتی را در موافقت‎نامه پروژه مذکور منظور نمایند.
 
ساختمان سه‎گوش با مساحتی حدود سه هزار مترمربع در ساحل غربی رودخانه کارون، کنار پل نادری و ابتدای خیابان امام موسی صدر قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۰۸ به عنوان مقر بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. در سال ۱۳۱۱ مقر اداره حکومتی ولایت (استانداری) بود و در سال ۱۳۲۱ به مقر ارتش متفقین در خوزستان (در زمان اشغال اهواز در جنگ جهانی دوم) تبدیل شد. 

خبر جدید  همه آنچه در دو سال گذشته در دانشگاه صنعتی بهبهان رخ داد

این ساختمان در سال ۱۳۳۰ مقر سازمان آمریکایی اصل چهار (Point four) ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره‎کل دارایی خوزستان بود. ساختمان «سه‌گوش» در سال ۱۳۳۶ به مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری و به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی ‎شاپور تبدیل شد. 

خبر جدید  سامانه بارشی جدید در راه خوزستان

«سه‌گوش» از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ دانش‌سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشکده علوم و سازمان مرکزی این دانشگاه بود. این ساختمان در سال ۱۳۵۰ به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌‎شاپور تبدیل و در سال ۱۳۸۹ تخلیه شد. 
 
ساختمان «سه‌گوش» اهواز به شماره ۲۴۹۷ در ۲۶ آبان ۱۳۷۸ ثبت ملی شده ‌است و معمار این بنا نیز فردی آلمانی به نام «آندره گدار» بوده است.

خبر جدید  کسب مقام های برتر توسط فرهنگیان و دانش آموزان شادگانی

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد