8:52:02 - چهارشنبه 11 سپتامبر 2019 / شناسه خبر: 56175
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعرض به‌ عرصه جهانی شوش خوزستان
تعرض به‌ عرصه جهانی شوش خوزستان
یک دوستدار میراث فرهنگی گفت: تصاویری از حفاری‌ در محدوده عرصه جهانی شوش و در فاصله نزدیک با محل چهارراه ورودی این شهر منتشر شده که خبر از تعرض به عرصه جهانی شوش می دهد.

شعارسال: قاسم منصور آل کثیر دوستدار میراث فرهنگی خوزستان گفت: این حفاری‌ها در سکوت متولیان پایگاه میراث جهانی و میراث فرهنگی در صورتی انجام شده که تاکنون هیچگونه تلاشی برای ممانعت از آن صورت نگرفته است . آل کثیر توضیح داد: این در حالیست که عملیات پروژه زیرگذر که یک پروژه ترافیکی برای پیشگیری از سوانح رانندگی به شمار می‌رود و مورد تاکید شورای ترافیک استان نیز بوده و به دستور استاندار کلنگ‌زنی شده بود، به سرعت با واکنش متولیان میراث مواجه شد و از ادامه اجرای آن جلوگیری شد . این دوستدار میراث فرهنگی گفت: این حفاری در عرصه ثبت جهانی صورت گرفته است. دو گودالِ حفاری که یکی از گودال ها حدود ۶ متر عمق دارد و دچار آبگرفتگی شده و به شدت عرصه را با تهدید مواجه کرده است . آل کثیر همچنین اظهار کرد: دوستداران میراث فرهنگی نسبت به هر گونه تعرض و بی توجهی به عرصه های جهانی و ملی حساسیت نشان می دهیم. این محوطه ثبت جهانی است و باید پایگاه میراث جهانی شوش نسبت به حفظِ آن کوشا باشد . وی توضیح داد: پیش از این نیز بخشی از دیواره ی بنای آرامگاه یعقوب لیث در دزفول به علت کم توجهی ناظرانِ سازمان میراث فرهنگی دچار مشکل شده بود و از مسئولان استان و کشور می خواهیم نسبت به این کم توجهی ها به میراث کشور و جهان حساسیت بیشتری به خرج دهند . آل کثیر افزود: بناها و محوطه های دیگری در این شهر جهانی وجود دارد که بی توجهی ها نسبت به آنها منجر می شود به مرور از صفحه ی تاریخ ناپدید شوند. بناهایی مثل شهر تاریخی اسلامی ُُ ُمگرنات یا بقاع سادات تفاخ نیز در خطر تخریبِ بیشتر هستند . این دوستدار میراث فرهنگی یاداور شد: طبق گفته ی اهالی، تعرض به عرصه جهانی از روزهای گذشته شروع شده بود که پایگاه میراث جهانی شوش تا کنون توضیحی در این خصوص نداده است.

خبر جدید  سفر سرپرست وزارت آموزش و پرورش به خوزستان

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت خبری تحلیلی عصرایران، تاریخ انتشار:۱۴شهریور۱۳۹۸ ، کدخبر: ۶۸۷۷۲۴ : www.asriran.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد