2:48:42 - یکشنبه 28 آوریل 2019 / شناسه خبر: 49626
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازگشت سیلزدگان خوزستانی به خانه هایشان
بازگشت سیلزدگان خوزستانی به خانه هایشان
بازهم خوزستان و باز هم مقاومت، انگارایستادگی با خون مردم این دیار عجین شده، اینبار دیگر خبری از گلوله و آتش نبود و تنها آب بود که به جنگ مردم این استان آمده بود، اما آنان پس از یک ماه مقابله با سیلی که نمی‌خواست به این زودی‌ها دست از سرشان بردارد، توانستند دراین نبرد پیروز شوند و خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد زندگی در چادر را رها کرده و بار دیگر چراغ امید را در خانه یشان روشن کنند.

شعار سال:هنوز احتمال وقوعسیلابدرخوزستاناز بین نرفته و از آنجا که روان آب‌های چند استان از جمله ایلام، لرستان و چهارمحال وبختیاری؛ در نهایت باید وارد خوزستان شود تا گرم شدن هوا و ذوب شدن برف‌هایی که در ارتفاعات این استان‌ها وجود دارد کماکان احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها درخوزستانوجود دارد. در این استان از اول مهرماه سال ۹۷ یعنی شروع سال زراعی جاری تا روز گذشته ۵۲۰٫۳ میلی متر بارش رخ داده که در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی گذشته ۲۰۹٫۳ درصد افزایش داشته است. در مدت مشابه سال زراعی گذشته در این استان ۱۶۸٫۳ میلی متر بارش داشتیم.

اشک و لبخند خوزستانی‌های سیل زده

«زنیب حسینی» از اهالی منطقه بامدژ که به همراه دخترانش ۳ هفته است در کمپ هلال احمر مستقر بوده، می‌گوید: البته در این مدت خیلی به ما سخت گذشت و همسر و پسرم نیز برای کمک به ساخت سیل بند در منطقه بودند، اما حالا که سیل نتوانسته آسیبی به خانه‌مان بزند و می‌توانیم دوباره به خانه خود بر گردیم خیلی خوشحال هستیم و خدا را شکر می‌کنیم.

«حسین احمدی» پیرمرد ۸۵ ساله اهل حمیدیه نیز که به همراه خانواده پر جمعیتش به یکی از اردوگاه‌ها پناه برده بودند، می‌گوید: دیگر وقتبازگشتبه خانه است، اما امیدوارم دیگر نوه هایم این دوران را تجربه نکنند و فقط خاطراتش را برای فرزندان خود بازگو کنند؛ درست است که در خیلی از موارد در امدادرسانی‌ها مشکلاتی وجود داشت، اما به هر جهت هم از همه مردم و هم نیروهای امدادی که به دادمان رسیدند تشکر می‌کنم.

«اختر قیطانی» از اهالی روستاهای اطراف سوسنگرد هم می‌گوید: باید خدا را شکر کنیم که سیل خانه ما را ویران نکرده و می‌توانیم به خانه برگردیم، اما همه خوزستانی‌ها این شانس را نداشتند و الان که طمع آوارگی را چشیدم تنها به کسانی فکر می‌کنم که خانه خود را به‌دلیل سیل از دست داده‌اند و یک شبه به خاک سیاه نشسته‌اند.

«علی احمدی» هم که گلایه‌های فراوانی از نحوه امدارسانی وتوزیع اقلام دارد، می‌گوید: هر مسئولی به دیدار ما آمد سری تکان داد ویک عالمه وعده و وعید قشنگ داد و رفت؛ امیدوارم برای ما که دیگر سقفی بالای سرمان نیست حداقل‌ها را فراهم کنند.

Related image

وضعیت عادی بزودی درخوزستان

«غلامرضا شریعتی» استاندارخوزستاننیز پس از گذشت چند هفته از وضعیت بحرانی در این استان می‌گوید: شرایط در استان به سمت عادی شدن به پیش می‌رود و امیدوارم در هفته آینده بتوانیم وضعیت عادی را در استان اعلام کنیم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه از وضعیت بحران خارج شده‌ایم، اما در برخی نقاط مانند شادگان حالت فوق‌العاده داریم، می‌افزاید: با کاهش دبی رودخانه‌ها مردم در حال ترک ارودگاه‌ها و رفتن به سوی خانه‌های خود هستند.

گفتنی است، در جریان اعلام حالت بحرانی درخوزستانبیش از ۱۰۰ روستای استان اخطار تخلیه گرفته بود.

شریعتی می‌گوید: با شروع بازگشت مردم بهخانههایشان از مجموع ۳۰ هزار نفری که برای در امان ماندن از سیل به اروگاه‌ها انتقال داده شده بودند تنها ۴ هزار نفر دیگر در این اردوگاه‌ها هستند. ۲۷ اردوگاه در نقاط مختلف خوزستان برای سیل زدگان در نظر گرفته شده بود که استاندار می‌گوید: مردم تنها در ۸ اردوگاه باقی مانده‌اند که امیدواریم با کاهش دبی خروجی کرخه این تعداد نیز آرام آرام بهخانه‌هایشان بازگردند.

استاندارخوزستاندبی خروجی سد کرخه در صبح دیروز(چهارشنبه) را یک هزار و ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه اعلام و تأکید می‌کند: تلاش‌ها برای کاهش خروجی آب ادامه دارد و زمانی که این دبی به ۷۰۰ متر مکعب برسد مردم حوزه کرخه نیز می‌توانند به خانه هایشان بازگردند. خوشبختانهخوزستاندر جریان سیل هیچ تلفات انسانی نداشت و خسارات مادی نیز با کمک دولت تا حدودی قابل جبران است.

وی به مردم نوید می‌دهد که روستاییانی که سیل خانه هایشان را تخریب کرده در نزدیکی روستاهایشان اسکان داده می‌شوند تا کار بازسازی خانه‌های آنان به پایان برسد.

Image result for ‫بازگشت سیلزدگان خوزستان به منزل‬‎

تشکیل کمیته بازگرداندن سیل زدگان به منازل

در همین حال، «کیامرث حاجی زاده» مدیر کل مدیریت بحران استانداریخوزستانهم می‌گوید: با توجه به فروکش کردن آب در برخی از مناطق استان بسیاری از سیل زدگان می‌توانند بهخانه‌های خود برگردند که در این راستا کمیته بازگرداندن سیل زدگان به منازل با همکاری فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های مربوطه تشکیل شده است.

وی خاطرنشان می‌کند: هنوز هم همه دستگاه‌ها درآماده باش هستند و لازم است پای کار باشند تا مردم سیل زده بهخانه‌های خود برگردند.

حاجی‌زاده تصریح می‌کند: هم‌اکنون در مرحله بازسازی و بازتوانی قرار داریم و مرحله بازگشت از اردوگاه‌ها و اسکان موقت به روستاها و حواشی شهرها را در پیش داریم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۳۸ میلیارد متر مکعب آب وارد سدها و جلگهخوزستانشده، می‌گوید: ظرفیت سدهای استان ۲۲ میلیارد متر مکعب است و تاکنون ۹۵ درصد ظرفیت سدها پر شده است.

خبر جدید  روابط استان بصره با خوزستان توسعه می یابد

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری ایران آنلاینتاریخ انتشار ۵ اردیبهشت ۹۸، کد خبر: ۴۶۵۲۳۳، www.ion.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد